Návody a tipy

1 2 3 4 5
Naši další chovanci

Jednoduchý přírodní úkryt pro želvy.

pro zhotovení jednoduchého úkrytu ve venkovním výběhu postačí, starý plastový lavor, v lepším případě nebo pro více větších želv je vhodné použití dvou až tří větších stracených bednění ze stavebnin nebo Obi.

Do lavoru vyřízneme díru v boku do oblouku tak aby se do něj želvy pohodlně vešly a my jsme si je mohli vytáhnout pro kontrolu a údržbu úkrytu.

Lavor otočíme dnem vzhůru a celý zasypeme větším množstvím hlíny tak aby se vytvořil kopec a kolem stěn a stropu byla alespoň 10 cm vrsva zeminy pro udržení teplot.

Potom jen upravíme vchod.

Praktické je, domek obložit různými kameny pro zpevnění a následně můžeme celý domek osadit různými nejedovatými rostlinami)trvalky, sukulenty, netřesk a pod)

Totéž uděláme poskládáním ztraceného bednění k sobě do tvaru tunelu s tím že jeden konec zaslepíme třeba cihlami a a druhý jen částečně tak aby vznikl vchod.

Celý domek ale můžete i posít trávou a udělat takový travnatý kopeček.

Vše opět zahrabeme zeminou a uděláme skalku.

Jednoduché, efektivní proti mrazíkům a vedrům a nakonec i praktické zvelebení zahrádky.

 

Celoroční boudy pro želvy.

Mohu zhotovit celoroční zateplené boudy různého rozměru s vytápěním na zimování.

V těchto boudách u nás želvy tráví celý život bez zbytečných přesunů do zimoviště. Samy se zazimují a na jaře odzimují což je pro želvy i chovatele to nejideálnější.

Jeden tip na výběhy.

Je známo že plot výběhu by měl být podbetonovaný proti podhrabání. Nejjednoduší provedení a celkem levné je, použít slabou 4 cm klasickou obdélníkovou zámkovou dlažbu třeba z Obi a tu zakopnout na stojato bokem, tj. 10 cm do země zároveň s terénem, na které pak uděláte oplocení.

Slouží mi to roky a nikdy se nepodhrabala jediná želva. To ale neplatí pro stepní želvy!!

TOPlist