Parazité želv

1 2 3 4 5
Naši další chovanci

Parazité želv.

Předně chci podotknout že, vnitřní parazité jsou úzce specifičtí co se týká svého hostitele, coz v praxi znamená že, se nenakazí parazity od psů,  koček a jiných domácích zvířat a totéž naopak, včetně lidí.

Kapitola která si zaslouží pozornost nejen velkochovatelů želv.

Základní prevencí proti rozmnožení parazitů, je hygiena chovu. Denní odstraňování trusu a zbytky potravy v teráriu ale i ve výběhu.

Další důležitou prevencí, je pravidelná kontrola trusu želv. Osobně provádím rozbory na jaře a potom na podzim před zimováním. Z každé skupiny odeberu vzorek který nechám vyšetřit na parazitologii v SVU Suchdol Praha.

Nejčastějšími parazity želv, jsou roupi, se kterými želvy v malém množství běžně žijí bez jakých koli zdravotních problémů. V případě přemnožení u jednoho jedince ve skupině je ale potom nutné přeléčit celou skupinu aby se parazit neroznášel stále dokola. 

Dalším ale poněkud obávanějším parazitem u želv bývá škrkavka, která při přemnožení napáchá na želvách nemalé škody a tudíž je v želvím organismu jakékoli množství nežádoucí.

Příznaky těchto parazitů se projevují, ztrátou hmotnosti želv i když žerou a v pozdějším stádiu i nechutenstvím. Takto zamořené želvy "na základě rozboru trusu" je nutné hned přeléčit přípravkem Panacur 2.5%. Lék dávkuji 0,2-0,4ml/1kg želvy,  první den, další po 14 a 21 dnech opakuji. Nebo Banminth pasta pro kočky dávkuji jeden dílek na 1 kg váhy. Léčba se zahájí první dávkou a po 14 dnech druhou, podáním pasty do zobáku. Po té je třeba kontrolní rozbor příp. po 20 dnu ještě jednu dávku. Po odléčení je nutná dezinfekce terária nebo výběhu aby se zabránilo další nákaze popř. nákaze dalších jedinců. 

Samostatnou kapitolu si zaslouží další parazité z rodu bičíkovců.

 Prvok na kterého si dávat pozor,  jinak pro želvy komenzál, je Trichomonadida.

Ačkoli s nimi želvy běžně žijí, je třeba jim při vyšetření trusu věnovat pozornost, jejich přemnožení většinou ukazuje na nějaký pimární problém v zažívacím traktu. Totéž je i s nálevníkem Nyctotherus který jinak funguje jako komenzál v trávrní želv.

Příznaky jsou, dlouhodobý řídký trus až průjem a ztráta hmotnosti. Při přemnožení v trávícím traktu může vzniknout až zánětlivé onemocnění střev, zácpy a jiné komplikace.

Od jisté doby, jsem zastáncem podrobného rozboru trusu kde vyjdou najevo i tito prvoci. 

Běžně je totiž možné nechat si udělat rozbor trusu u mnoha veterinárních lékařů kteří ale z pravidla mají pouze základní vybavení kde odhalí větší parazity jako jsou roupi a škrkavky, ale naprosto jim unikne mnohem menší prvok.

Rozbory tedy vždy posílám nebo odvezu na Státní veterinární ústav v Praze Suchdol, kde jsou ochotni a vybaveni na kvalitví úrovni. Nehledě na cenu, která na některých veterinách přijde mnohem dráž.

V případě velmi silného zamoření těmito prvoky, je vhodná léčba přípravkem Entizol (Metronidazol), dávkování je 50 ÷ 80 mg na 1 kg váhy želvy, podáváno orálně, buď rozpuštěné ve vodě aplikuje se sondou do žaludku, nebo podstrčením dávky tablety v potravě. Musíme ale dohlédnout na to aby želva pozřela celou dávku, při slabších nebo nepravidelných dávkách nebude léčba účinná.

Léčbu konzultujte s odborným veterinárním lékařem!!!

Po odléčení je nutný kontrolní rozbor zhruba po 10 dnech.

Přeji všem aby žádné z těchto léků nepotřebovali.

Každý lék je pro želvy zátěž organizmu.

NIKDY NEODČERVUJTE PREVENTIVNĚ!!!!!  vždy pouze na základě výsledků rozboru.

Dohromady ve společném prostoru se důrazně nedoporučuje chovat, evropské druhy s africkými. Například evropské Testuda žijí s určitými parazity a bakteriemi které ale při přenesení na rod Geochelone můžou způsobit vážné zdravotní problémy vedoucí k nejhoršímu.

 

Tímto bych všem chovatelům doporučil...dělejte si pravidelné rozbory trusu u svých mazlíků a chovanců a vyvarujete se naprosto zbytečným problémům ve svém chovu a v chovech dalších v případě prodeje odchovů.

 Rozbor samotný není žádná věda a ta stovka i kdyby dvě,  jednou do roka se vám jednou vyplatí.

Víte že nemusíte běžet s trusem k veterináři......a platit za služby navíc. ano, existují totiž tzv. svozy vzorků na pobočkách státní veterinární správy, které jsou v mnoha větších městech a v Praze i několik. Na tuto správu jen odvezete vzorek v obálce se zkumavkou a formulářem a požádáte o svoz na SVU Praha kde Vám rozbor udělají a výsledky s fakturou zašlou domů na Vaší adresu uvedenou ve formuláři který si stáhnete zde a vyplníte, nebo na stránkách SVU Praha s požadavkem na parazitologické vyšetření.

Cena je i s poštovným velice slušná.
 

 

 

TOPlist