Základy chovu

1 2 3 4 5
Naši další chovanci

Suchozemská želva.

Několik odborných termínů na začátek:    

plastron = bříško želvy

karapax = krunýř

kloaka = společný konec pro pohlavní a vylučovací orgány (v ocasu)

      == POZOR: Jediný nejspoléhlivější způsob sledování zdraví a kondice želvy je, pravidelné měsíční vážení na digitální váze a vedení knihy kde se váhy zapisují včetně případných změn v chování nebo zdravotních problémů.  ==                                                      

1) Terárium pro naší želvu

Velikost terária závisí na velikosti a počtu želv. Pro mládě vel. 5 cm, postačí ter. 60×40, ale pokud za rok, dva nechcete shánět nové ter. pořiďte si rovnou o něco větší, 100×60 cm už bude stačit na stálo i pro dospělou želvu zelenavou.

Želva pardálí přibližně od 4 - 5 roku bude potřebovat již několik  metrů. Samozřejmě jako se všemi živými tvory v zajetí, čím větší prostor, tím lépe.

Výška terária by měla být nejméně 45 cm a v případě želvího stolu, (tj. otevřená ohrada) stačí taková aby želva nevylezla.

Pro chov evropských želv osobně doporučuji otevřená terária, nejlépe želví stoly.

Dobře se dá použít spodní plastová vana od klece na králíka kterou si později můžete obložit třeba dřevem pro lepší celkový vzhled..

 

2) Zařízení terária:

Substrát:

Používám,  kopaný písek, případně rašelinu s kopaným pískem, obyčejnou zeminu písčité konzistence, míchanou zeminu s kopaným pískem. Nic jiného z vlastní zkušenosti nedoporučuji!!!

U želv pardálích používám pouze samotný kopaný písek, jsou to želvy s častými alergickými reakcemi na prach z lignocele nebo rašeliny.

Někteří chovatelé provozují chov na hrubých hoblinách, já, jelikož to není jejich přirozený materiál v přírodě, hobliny nepoužívám. Držím se přírodního prostředí želv. Hobliny se musí často měnit, želvám se v nich špatně leze a velké množství končí s potravou v jejich trávicím traktu.

Pozadí:

Je vhodné zastínit ze tří stran, stačí tak vysoko aby želvy neviděly ven. Pokud želvy vidí ven z terária, často se šplhají po skle a snaží se dostat dál. Pozadí může být 3D tvarované, ale stejně tak dobře poslouží i obyčejná papírová tapeta.

Miska:

Misku použijeme takovou aby se do ní vešla celá želva a byla dostatečně mělká, aby do ní želva pohodlně vlezla a vylezla. Nepoužívejte polévané misky s hladkým kluzkým povrchem protože se to želvám  klouže, případně dejte do misky  ploché kamínky aby se měly při vylézání o co opřít.

Dekorace:

Používáme různé kameny o které si želvy obrousí drápky, různé ošetřené kúry, klacky atd. POZOR: vysoké překážky a dekorace neumisťujeme v blízkosti výhřevné žárovky (v případě převrácené želvy na záda hrozí přehřátí). Další možnou dekorací jsou rostliny. U živých dbejme na to, aby nebyly jedovaté, u umělých na to, aby měly dostatečně pevné listy a želva je nemohla pozřít.

3) Osvětlení:  

 Pokud není terárium umístěno blízko oken, kde by želvy mohly přijmout dostatečné množství denního světla, musí být instalována do ter. zářivka se spektrem denního světla min 6000K a výkonu dle velikosti terária.

Může být použito jak zářivkové trubice, tak i kompaktních úsporných zářivek. 

Svítíme minimálně 10 hodin denně, podle simulace ročního období.

Jako zdroj tepla, můžeme použít obyčejnou reflektorovou žárovku která se koupí kolem 45,-Kč a vyrábí se v 40, 60, 75 a 100 W. Existují ale také speciální výhřevné žárovky které též vydávají potřebné denní světlo, k dostání v chovatelských potřebách.  Výkon zvolíme především dle velikosti terária, např. u rozměru 60×60×40 cm postačí 40W.

Teplota pod výhřevnou žárovkou (nastaví se výškou nad substrátem) by měla být kolem 35°c v jarním a podzimním období a 40÷45 v letním období. Viz, "roční období a teploty"

 

4) UVB  zdroj:

 UV záření nahrazuje sluneční svit, je nezbytné pro zdravý vývoj želv. Nejpoužívanější jsou UV výbojky, které mají tu výhodu, že dodávají želvám jak teplo tak UV záření. Nebo do menšího prostoru, pro malé želvy postačí UVB kompaktní úsporná Repti Glo 10, která se umístí nad místo největšího pohybu želv, třeba přímo vedle výhřevné žárovky nebo nad místem s potravou ale vždy max. 15 cm nad povrchem, jelikož tyto zářivky mají nejlepší účinnost kolem 10 cm. Těmito úspornými UVB zářivkami svítíme celý den.

 

5) Teploty:

Teplota 22 – 40°C. To znamená nejvyšší teplota pod vyhřívací lampou umístěnou na jednom konci terária. Od tohoto místa ke konci terária teplota potupně klesá, až na 22 °C (u evropských želv) a (25 u želv pardálích) tak aby si želva mohla vybrat teplotu dle své momentální potřeby. Noční pokles teplot na 18°C u evropských želv, je velmi důležitý pro jejich odpočinek. U želvy uhlířské je tento pokles na 20°C, želvy pardálí pak na 19°C.

POZOR: Hrozí přehřátí terárií v blízkosti oken na přímém slunci!!!!!

Želvám svítíme denním světlem celý den, t.j. podle ročního období viz.- Roční období. Takže zhruba od 6 h ráno do sedmi večer v letním období a zkracuje se doba osvitu dle simulace období.

Totéž výhřevnou žárovkou případně výbojkou, svítíme př. od 8 h ráno do 15 h odpoledne, rozhodně ne celý den!!!! Zase podle ročního období.

V noci vypneme všechna světla a topení!!!

 

6) Vlhkost

 Vlhkost substrátu a prostředí terária je velice důležitá hlavně u mláďat  Substrát musí být minimálně z jedné třetiny terária dostatečně vlhký ale ne blátivý, želvy se na noc do něho zahrabávají.  Dále vlhčíme místo pod výhřevnou žárovkou aby si mláďata při nahřívání braly i dostatek vlhkosti plastronem a nevysušili se. Denně večer kontrolujeme vlhkost  a případně přikropíme substrát, substrát musí být vlhký v celé vrstvě, nestačí pouze povrch!!!

Toto platí pro většinu evropských želv kromě stepní která nemá tolik vlhkosti ráda.

Pro africké želvy ...vlhčíme a to hlavně mláďatům, místo na spaní obden a místo pod výhřevkou u čerstvých mláďat denně a později cca od půl roku věku stačí vlhčit ob den a místo na spaní třeba každý pátý den.. prolýt vodou.

Na nocování želv můžeme použít i vlhké hobliny v jedné třetině terária. Hobliny však musíme měnít za nové, minimálně po 14 dnech. 

Substrát pokud se pravidelně odebírá trus, vydrží celou zimu a déle.

Velmi důležité je u terárií dostatečné odvětrání a cirkulace čerstvého vzduchu s kyslíkem.!!!

 

7) Péče:

Denně měníme vodu v misce.

Denně vlhčíme substrát.

Denně krmíme, nejlépe je ráno/dopoledne než večer, protože želva pro trávení potřebuje teplo. Starou potravu vždy odstranujeme.

Želvu koupeme. Pokud má v teráriu přístup k vodě a dostatečnou vlhkost substrátu, stačí koupat přibližně 1x za týden. 

Do nádoby dáme několik cm vlažné vody, tak aby hladina byla na úrovni spodku hlavy.

POZOR: Nikdy nekoupeme želvu která je právě rozpálená pod lampou vložením do studené vody (hrozí infarkt) a naopak studenou želvu nevložíme do teplé vody, teplota vody musí odpovídat momentální teplotě želvy.

 

8) Krmení:

 Mnoho začínajících chovatelů dělá výživové chyby a želvy na to doplácí zdravím a zkrácením života.

Želvy jsou až na vyjímky výhradně býložravé.

Želvám musíme dopřát pestrou stravu v podobě čerstvých zelených bylin, pampelišky, jitrocel, jetel, trávu atd. a v zimě pak jako základ čínské zelí, rukolu, polníček.

Je možné, i když sám nepoužívám vůbec, občas dokrmovat granulemi pro suchozemské želvy, ale ne jako základní potravu.

Ovoce podáváme želvám velmi obezřetně jako doplňek základní stravy a to vždy společně s běžnou stravou aby měly na výběr. Podíl ovoce nemá překročit 10% celkové krmné dávky.

Citrusové ovoce nepodáváme vůbec!!!

Letní strava

 - pampeliška, jitrocel a jetel, kopřivy, hluchavky, bylinky, listy malin a ostružin, listy jahodníku atd.. Želvy milují květy (akátů, ibišku, jahodníku atd..) 

Vyhýbáme se rostlinám, které obsahují kyselinu šťavelovou, například šťovík, rdesno atd.. nevhodné jsou i rajčata která podporují rozklad vápníku.

Ziní strava 

 Hlavní krmnou složkou, je čínské zelí, jako nejvhodnější v zimě dostupná varianta zdravé stravy.

Správnou zeleninu vybíráme podle toho, jaký má v sobě poměr vápníku a fosforu Ca/P. tento poměr musí být vždy ve prospěch vápníku, a to minimálně 2/1. Poměr opačný želvu odvápňuje. Způsobuje měknutí krunýře a ztrátu kondice!

V teráriu by také neměla chybět sepiová kost a jemně drcené skořápky, to vše je pro želvy nezbytný zdroj vápníku.

krmení v zimě (od nejvhodnější varianty)

1) Čínské zelí 

2) Rukola

3) Čekanka 

4) Římský salát

5) Polníček

Želva pardálí – navíc nastříhané jemné seno - nejlépe vlastní produkce.

V zimním období potravu sypeme jemně mletým vápníkem pomocí třeba cukřenky. 

V zimě kupovanou zeleninu sypu vápníkem denně.

 

 

 

9) Vitamíny a minerály

Želvy mají díky tvorbě krunýře opravdu velkou spotřebu vápníku, což nesmíme zanedbat zejména u mláďat a u březích samic.

Zajistíme, aby želvy měly neustálý přístup k minerálům, miska s mletými vaječnými skořápkami, a sépiová kost v teráriu.

V zimním období kdy není čerstvé zelené krmení, sypeme (cukrujeme) potravu čistým vápníkem, (denně u mláďat).

Želvám, které jsou celoročně v teráriu a nemají přístup na slunce, musí být zajištěn přísun vitamínu D3 formou umělého UVB záření speciální lampou. 

Další možností je dodávání vitamínu D3 formou kapek AD3-Combinal.  Tento vitamin ale můžete snadno předávkovat!,  Jeho podávání je pouze pro zkušené chovatele!

Nejlepším řešením k dostatku vit. D je použití kvalitní UV lampy.

Žádné další vitamíny ani vitamínové doplňky želva rozhodně nepotřebuje! Vše potřebné si vezme ze zelené potravy v dostačujícím množství.

 

10) Venkovní výběh

Pro želvy nejlepší a přirozený. Působí na ně sluneční záření a mají zde velmi vhodnou stravu a necítí se jako v zajetí..

Zařízení výběhu:

     

      Vhodné umístění - vyhneme se místům s jedovatými rostlinami, s neomezeným přístupem k ovoci, preferujeme slunné místo s možností ukrýt se ve stínu.

 Hloubka a výška ohrady - želva se umí podhrabat i přelézt, doporučuji min. 10cm do země a 30cm nad zem,  případně zabezpečit vrch ohrady , před psy, kočkami a jinými predátory, a to hlavně u mláďat.

 

Část výběhu musí být vždy zastíněná (platí to co v teráriu – zachování teplotních rozdílů) vhodné je vysázet výběh nejedovatými rostlinami a keři, pod kterými se udrží vlhko a chlad. Ideální např. hosta, kterou s úspěchem používám, v horkých letních dnech poskytuje želvám pod svými hustými listy potřebný stín a vlhkost. Také želvám chutná. Dále je vhodný ibišek, ze kterého mají rády květy.

Ve výbězích mám i tůje, které jsou sice jedovaté, ale moje želvy si jich nevšímají.

Dále zařídíme výběh nějakými přírodními úkryty -  kameny, dutými pařezy, případně umělými jeskyňkami, kde se želvy schovají před sluncem a některé zde rády nocují.

Vybudováním přiměřených překážek a kopečků, zvídavým  želvám zpestříme a přiblížíme život v přírodě.

Miska s vodou by měla být ve velkém výběhu na několika místech, velká a mělká na pití a na koupání.

I venku nezapomeňte na sepiovou kost a misku s drcenými skořápkami.

 

Boudy:      

Boudu vysteleme kyprým a vlhkým substrátem, před začátkem zimy přidáme slámu. Želvy v ní budou nocovat, ale také se zde ukryjí v letních vedrech před ostrým sluncem.

- Boudu můžeme mít pouze letní, tj. nezateplenou vyrobenou ze dřeva nebo přírodních materiálů (kameny, duté klády a pod). 

Příklad přírodní částečně zateplené boudy je několik betonových tvárnic u sebe, zasypaných zeminou a obložených kamením, čímž vznikne jakýsi přírodní bunkr, který vysteleme substrátem nebo písčitou hlínou. Nevýhodou této boudy je špatný přístup do vnitřku.

- Další alternativou je zateplená bouda ze dřeva nebo tvárnic, příp. z cihel, s polystyrenovou mezistěnou. V takové boudě pak želvy můžou zůstat venku až do doby, kdy teploty padají k 0°C a denní nevystoupí nad 10°C, pak se želvy rovnou přemisťují do zimoviště.

- A poslední alternativou je bouda celoroční, zateplená a temperovaná pomocí termostatického řízení topného kabelu umístěného na stropě boudy. V takovýchto boudách želvy mám celý rok. Samy se v nich na podzim zazimují a na jaře probouzí.

Bouda by vždy měla mít snadný přístup dovnitř (např. otvírací střechou), je to nutné pro kontrolu želv a snadnou údržbu.

Příklad zařízení terária

TOPlist