Želva uhlířská (Chelonoidis carbonaria)

1 2 3 4 5
Naši další chovanci

 Výskyt: tropická Jižní Amerika
Hmotnost: až 15 kg - běžně do 10 kg
Délka těla: až 50 cm - běžně do 40 cm

Charakteristika:
Pro tuto želvu je typický uhlově černý podlouhlý krunýř, která má uprostřed jednotlivých štítků nažloutlé až oranžové skvrny. Pestřejší jsou kožnaté části těla, kde se na hnědém až béžovém podkladu vyskytují žluté až jasně oranžové šupiny. Celkové vybarvení je velmi atraktivní.

Žije v tropických vlhkých ale i na suchých savanách (v Panamě, Paraguayi, Kolumbii, Peru, Brazílii, Bolívii, Venezuele a Argentině.)


Způsob obživy:
Mláďata želvy uhlířské jsou z velké míry masožravá, živí se červíky a hmyzem, které hledají v půdě. V chovu je můžeme dvakrát týdně přikrmovat kousky kuřecího masa nebo granulemi.. Dospělí jedinci jsou z větší míry býložraví, živí se trávou a různými plody a listy, nepohrdnou však ani drobnou živočišnou potravou nebo zbytky živočichů. Rádi sladké ovoce, banány, jahody.

Chov:

Jsou to vesměs velice zvídavé želvy, snadno navykají na lidskou společnost, nejsou bojácné jako jiné druhy.

Rády a dost pijí a koupou se, tak že miska s vodou velikosti želvy a větší je na místě.

V zajetí potřebuje prostorné  terárium s vlhkou částí kde rády spí.

Jako substrát je nejvhodnější hlinitý substrát s rašelinou a bukovým nebo topolovým listím.

Chov  vyžaduje vyšší náklady na energie, jelikož venkovní pobyt je možný pouze v nejteplejších měsících červen až září, potřebují zateplenou ubikaci kde neklesne noční teplota pd 15°C, je možné zařídit jim i temperovaný skleník.  Zbytek roku jsou želvy v domácí ubykaci kde potřebují dostatek světla a tepla.

Ve výběhu musí mít dostatek stinných a vlhkých míst v podobě keřů a různých rostlin.

Rozmnožování:

Počet vajec: v každé snůšce 2 – 7 vajec
Délka inkubace: 100 – 150 dnů
Při zásnubním chování vzbuzuje samec zájem samice kývavými pohyby hlavy a aby ji zastavil, vráží do ní krunýřem a kouše ji do končetin i do hlavy. Během toho vydává dobře slyšitelné zvuky.
- rozmnožuje se během celého roku.
TOPlist